Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
26.12.2007 16:30 - Още малко за околната среда
Автор: inti Категория: Лични дневници   
Прочетен: 1104 Коментари: 0 Гласове:
0



Коледа е. Но това пък не означава, че трябва да зарежем всичко, сякаш нищо друго не съществува, освен богатата трапеза и коледните филми.

Природата е жива... Все още. И аз като един негласен, но примерен природозащитник реших да пусна още един материал. Идеята дойде от факта, че преди малко смених около 40 батерии. Да, батерии... Именно за тях смятам да попиша. Защото всеки подреден човек изхвърля редовно непотребните вещи от дома си, в това число и батериите. Обаче те не бива да се изхвърлят. И за да не се повтарям, ще ви цитирам една статия от зеления сайт.

"Батериите са неразделна част от нашето ежедневие. Има ги на повече места, отколкото можем да си представим. Това обаче не променя факта, че те са сред най-токсичните отпадъци, с които затормозяваме околната среда. Какво е решението?

Кога за последен път се замисли за шепата стари батерии, които се търкалят в чекмеджето ти? Или може би нямаш такива, защото обичаш реда и чистотата и ги изхвърляш в боклука в мига, в който портативното ти радио за къмпинг започне да губи сигнал? И в двата случая трябва да спреш и да прочетеш това, защото този дребен на вид отпадък е един от най-токсичните, които изхвърляме в природата.


Става дума за милиони батерии, десетки хиляди тонове годишно. Активните съставки на батериите са високо токсични и веднъж попаднали в природата, замърсяват с тежки метали, които проникват в почвата, водата и хранителната верига. Най-опасен е никел-кадмият. Кадмият не се разпада и е силно канцерогенен елемент. Никелът също е токсичен, но поне може да се рециклира. Употребата на живак вече се ограничава със закон заради вредите, които нанася върху централната нервна система, но все още съществуват батерии, които съдържат живак. Алкално-цинковите батерии, макар и токсични, могат да се рециклират. Сигурна съм, че сега гледаш на тази незаменима, „безобидна” вещ с малко повече уважение.

Сега разбираш защо батериите се считат за по-особен тип „боклук” и защо е желателно този боклук да не отива в кофата заедно с обелките от картофи. Съгласно Батерийната директива на Европейския съюз , негодните за употреба батерии са производствен токсичен отпадък и не могат да бъдат изхвърляни като битов отпадък.

Батериите трябва да се рециклират, но как и кой е отговорен за това?

На запад отдавна функционира добре разработена система за рециклиране. Старите батерии обикновено се връщат в специално поставени кутии в магазините, откъдето можеш да закупиш батерии. След това тези батерии се рециклират по стриктни правила, за да се избегне замърсяването на околната среда с тежки метали. Отговорни за процеса на рециклиране обикновено са производителите.

В България отскоро се заговори за този проблем и е съвсем предстоящо той да бъде разрешен по всички европейски изисквания, както всъщност си му е редът. Лиценз за това притежава “Батерия” АД  – тези, от които си купуваше батериите „Никопол”. Лицензът е от Министерството на околната среда и водите. По силата на този лиценз “Батерия” АД ще стартира първата в България система за събиране на негодни за употреба батерии. Те ще снабдяват търговците с подходящи контейнери, ще транспортират употребените батерии до приемни пунктове и ще са отговорни за процеса на рециклиране. Това се прави заедно с БАРБ - Балканската асоциация за рециклиране на батерии.

В Горичка ще следим какво се случва и няма да пропуснем да обявим началото на изкупуването на батерии. А дотогава събирай батериите в онова чекмедже и не ги изхвърляй заедно с обелките. Но най-вече, пазарувай отговорно, следвайки тези правила:

  • Преди да си купиш нови батерии, провери дали нямаш чисто ново пакетче в едно друго чекмедже.
  • Търси батерии, които съдържат по-малко живак и тежки метали.
  • Търси зареждащи се батерии, но не забравяй, че и те съдържат никел и кадмий.
  • Ако е възможно, купувай уреди, които не работят с батерии. "
И един съвет от мен:
Купувайте си акумулаторни батерии, ако ви се налага да използвате батерии по-често. Техният живот е минимум една година, след което си ги приберете и изчакайте да пуснат в действие рециклирането на батерии и у нас. Така хем ще спестите доста пари, хем ще оставите природата да диша. Не е само в това проблема, но И това е някакво решение.

Весели празници! :-)


Тагове:   още,   малко,   околната,


Гласувай:
0



Няма коментари
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: inti
Категория: Лични дневници
Прочетен: 631423
Постинги: 156
Коментари: 834
Гласове: 5092
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031